Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

25.05.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

MILLAL MOODUSTATI NõMME VALITSUS?

SI-159
25.05.2006

Teatavasti moodustas eksiilvalitsuse minister Mihkel Mathiesen 1992. aastal uue valitsuse, seoses sellega, et peaminister presidendi ülesannetes Heinrich Mark otsustas anda oma volitused üle äsjavalitud Riigikogule ja presidendile. Mark tegi seda kõrvuti Eesti NSV valitsuse juhi Tiit Vähiga.

Mathiesen järgis valitsusjuhi ametisse astudes Eesti 1938. aasta põhiseadust, mis tol hetkel juriidiliselt kehtis (ja ka praegu kehtib, kui tal on õigus). Mathieseni seisukoha järgi ei saanud 1992. aastal vastuvõetud uus, ENSV-järjepidev põhiseadus, mille alusel astus kokku Riigikogu ja pandi ametisse valitsusjuht Mart Laar, õiguslikult taastada Eesti Vabariigi parlamenti ja valitsust. Seda nii Eesti Vabariigi järjepidevuse aadete põhjal kui ka Eesti Kongressi avaistungil väljendatud riigitaastamise kava alusel.

Selle asemel et taastada vana vabariik, rajati aastate 1990-1992 vältel kommunistide-iseseisvuslaste ristandriik, mis on Eesti pinnal uus riiklik moodustis, ning tulemuseks saadi kaksipidine õiguskord: de facto valitsetakse Eesti territooriumi 1992. aasta põhiseaduse alusel ja Toompeal istuvad Eesti NSV poliitilised järeltulijad, de jure aga kehtib (samamoodi kui ka vene ajal) Eesti Vabariigi õiguskord muutumatul kujul, sh 1938. aasta põhiseadus.

Eesti Vabariigi järjepidevust jätkava Mathieseni valitsuse hellitusnimeks sai "Nõmme valitsus" ning see eksisteerib tänapäevani.

Homme, mil Riigiarhiiv tähistab 85. aastapäeva ning avab näituse "Eesti Vabariigi Valitsus eksiilis" (vt SI-156), saavad huvilised diskuteerida, kas 20. augustil 1991 sündinud iseseisvuslaste-kommunistide ristandriigil oli või ei olnud voli tühistada aastail 1918-1940 maal ja merel eksisteerinud Eesti Vabariiki ja selle õigusruumi. Päevakorrale on aga kerkinud oluline nüanss - ebaselgus, kas Nõmme valitsus moodustati pärast Laari valitsuse ametisseastumist protestiks või juba enne seda. Hetkel võib tuua välja kaks erinevat "tõde".

Riigiarhiivi väljapaneku avamisel kõnelev Enn Nõu on koguteose "Tõotan ustavaks jääda... Eesti Vabariigi Valitsus 1940-1992" kaasautor koos Mart Oravaga ning selles raamatus seisab personalia andmebaasis leheküljel 1590, et ametist vabastatud Mihkel Mathiesen moodustas Vabariigi Valitsuse (nn Nõmme valitsuse) 8. oktoobril 1992. Seega siis tänastele Toompea-poliitikutele sobivam skeem.

Nõmme valitsuse praegune peaminister Ahti Mänd väidab seevastu, et Heinrich Mark laskis enese ja oma kabineti deklaratsiooniga ametist lahti juba 16. juulil 1992. Seejärel aga minister Mihkel Mathiesen, "kes ainsana jäi truuks Vabariigi Valitsuse liikme pühalikule tõotusele", moodustas nn Nõmme valitsuse 15. septembril 1992. Valitsuse moodustamine avalikustati 5. oktoobril 1992 kell 10 (Riigikogu kokkukutsumise hetkel) ning 6. oktoobril ilmus vastav informatsioon ka Eesti ajalehtedes. Viimasel juhul andis Heinrich Mark Riigikogule üle tühivolitusi, sest valitsus tegutses sel hetkel temast eraldi edasi.

Käesoleval hetkel loetleb Eesti riik valitsuse kodulehel http://www.valitsus.ee/?id=1069 järjepidevust järgmiselt: kuni 21. juunini 1940 Ülo Uluots (nr 26); siis paus ja septembris 1944 Otto Tiefi valitsus (nr 27) 5 päeva; siis paus ning järgmisena alates 8. maist 1990 Edgar Savisaare valitsus (nr 28) kestvusega 1 aasta ja 8,5 kuud. Teatavasti oli 8. mail 1990 Eestis täies elujõus kommunistlik re˛iim.

Allikas: Ahti Mänd
Kontakt: ahti.mand@mail.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].