Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

04.07.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

ASKELE RAHVAS MOODUSTAS OMA KIHELKONNA ALGATUSRüHMA

SI-207
03.07.2006

Askele (Lüganuse) kihelkonnas on moodustatud põlisrahva algatusrühm, mille ülesanne on koondada kihelkonna põliselanikud oma keele ja kultuuri edasikandmiseks ning varade hoidmiseks.

Algatusrühm tegi ka üleskutse kogu kihelkonna rahvale. “Kutsume Lüganuse kihelkonna põlisrahvast üles elustama oma murdekeelt, nii nagu seda teevad võrokesed, setod, mulgid ja kihnlased ning esitame toetusavalduse teksti ka Lüganuse keeles.” ütles Kaja Toikka algatusrühmast.

Algatusrühm kogub praegu allkirju pöördumisele kihelkonna Maidla kandi rahvale, kes on vastu põlevkivikaevanduste rajamisele nende kodumaale. “Iidsetest aegadest pärit põllud, külad ja talud peavad jääma põliselanikele ja nende tulevastele põlvedele, et oleks järjepidevus ja inimestele jääksid nende juured. Lubame aidata Maidla põlisrahvast nii nõuga kui ka jõuga," seisab avalduses.

Askele (lüganuse) keeles kõlab see avaldus järgmiselt: "TUETTUSE AVALDUS. Lüganuse põlised elanikkud tuettavad Maidla põlist rahvast võitluses oma maije ja metside allessjäämise iest. Mie usuma, et põlevkivi kaivamine ei õle tähtsamb kui paigaliste inemiste elukeskkond. On kahetsemist väärt, et Iesti Vabariigis siatasse äriuvid põliste inemiste uvidest kõrgemalle.

Ennevanasest ajast pärit põllud, külad ja talud piavad jäämä põlisille inemisile ja neije lastele, et õlisi järjepidevus ja inemisile jäisiväd neije juured. Mie lubama auttada Maidla valla põlist rahvast nii nõuga kui ka jõuga."

Kihelkondlik eneseleidmine on käimas veel mitmel pool, selle protsessi käivitas põlisrahva kihelkondlike esinduste esimene kokkutulek 10.-11. juunil Võrumaal Haanis.

Allikas: Maavalla Koda
Kontakt: koda@maavald.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].