Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

07.07.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

VIRU SäRUL KOHTAB EESTI ARMASTUST

SI-209
05.07.2006

Eeloleval nädalavahetusel, 7.-9. juulil on Vihula mõisas toimuval Viru särul avatud Eesti Vabaõhumuuseumi näitus “Eesti armastus”. Näitus on katse rääkida eestlaste jaoks olulistest asjadest märkide ja tunnete keeles, teatab vabaõhumuuseum.

Eestlane ei ole oma loomult avatud, küllap on teda kujundanud nii siinsed karmivõitu loonatingimused kui ajaloo keerdkäigud. Tunnete ja elamuste sõnadesse vormimisel oldi ja ollakse sageli kohmakad ja kidakeelsed.

Romantiline tundlemine ja õhkamine ei kuulunud maarahva loomusesse. Samas ei jäänud ju tunded avaldamata! Just eeskätt armastuse, pidulikkuse ja pulmadega on seotud meie rahvataide väljapaistvam osa, mille järgi meid kaugemalgi tuntakse-teatakse.
Sõnatut igatsust ja rõõmu särab meie vanades vöökirjades ja särgitikandeis, hõõgub pulmatekkidel ja lahvatab seelikutriipude vahel. Millise pühendumusega on valmistatud õllekannud ja kapad, veimevakad ja pulmatoolid – kingitused pruudile, armastuse ja uhkuse asjad.

Maarahva armastus on avaldunud ka õrnades hällilauludes, videvikutundidel edasijutustatud-lauldud lugudes, tööst vimmas selgades ja karedais kätes, püüdlustes kindlustada lastele paremat tulevikku.

Põlismaalane armastab sügavalt oma kodu ja kodumaad, kuid needki tunded peidetakse pigem sügavale südamesse kui et neid avalikult kuulutatakse. Läbi aegade on maarahvas püüelnud peremeheks omal maal, seda nii kitsamas kui laiemas tähenduses. Oma põld ja muld, oma kätega rajatud kodu, oma saun ja kodusoojus on eestlasele tähendusrikkad tänapäevalgi.

Eesti Vabaõhumuuseumi näitus „Eesti armastus” püüab avada sõnakehva põlisrahva hinge ning rääkida neist tema jaoks olulistest asjadest märkide ja tunnete keeles. Näitusel olevad Eesti Vabaõhumuuseumi kogudesse kuuluvad esemed pärinevad põhiliselt 19. sajandist ja 20. sajandi algusest.

Särul saab tutvuda Eesti erinevate piirkondade kosja - ja pulmakommetega. Kuulata saab vanu lembelaule, vaadata rahvatantse ja laule, mis ülistavad armastust ning armualase nõu saamiseks on avatud armukoda.

Allikas: Maavalla Koda
Kontakt: koda@maavald.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].