Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

10.08.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

HäRJAPEA KODA LäKS KUNDA HIIEMäE KAITSEKS KOHTUSSE

SI-235
10.08.2006

Maavalla Kotta kuuluv Härjapea Taarausuliste ja Maausuliste Koda esitas kohtukaebuse Kunda Linnavolikogu otsuse suhtes ehitada Kunda Hiiemäele tuulepark.

5. juulil kehtestas Kunda linn detailplaneeringu, mille alusel rajataks hiiemäele kaks elektrituulikut, teed, elektriliinid, ehitus- ja hooldusväljakud ja parkla. Planeeringu koostanud ja selle võimalikud keskkonnamõjud hinnanud Hendrikson ja Ko leidis, et tuulepark on parim võimalik viis hiiemäe kasutamiseks.

Tuulepargi rajamise muinsuskaitsealusele hiiemäele on heaks kiitnud nii Muinsuskaitseamet kui ka Lääne-Viru Keskkonnateenistus.
Härjapea koda palub Tartu Halduskohtul Kuna linna otsus tühistada, kuna tuulepark kahjustaks oluliselt hiit kui terviklikku kultuurimälestist ja muudaks võimatuks hiiemäe kasutamise pühapaigana.

"Meie maa pole veel nii täis ehitatud, et tuulepargile jagub ruumi vaid hiiemäel iidsete kalmete vahel. Kui me lubame tuulepargi siia, siis avame oma esivanemate ja järeltulijate pühapaigad igasuguseks arendamiseks. Sest kui Kundasse võib ehitada, siis miks ei või ehitada Purtse hiiemäele, Ebavere hiiemäele, Taevaskotta, Tammetsõõri..." selgitab Maavalla Koja vanem Ahto Kaasik.

Eestis sagenevad juhtumid, kus pühapaigad satuvad arendajate löögi alla. Lisaks puudub riigil ülevaade suurema osa pühapaikade täpsest asukohast ja seal säilinud väärtustest. Hiite ja teiste looduslike pühapaikade seisukorra parandamine sõltub riiklikust programmist, mille ettevalmistamine on aga Kultuuriministeeriumis peatatud. Kunda linna otsus loob ohtliku pretsedendi, mille tõttu riiklik muinsuskaitse ja keskkonnamõjude hindamise süsteem kaotab mõtte, kuna hiites lubataks teha sisuliselt kõike.

Lisateavet Kunda hiiemäest www.maavald.ee

Allikas: Maavalla Koda
Kontakt: koda@maavald.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].