Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

30.08.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

MäLLI TõLKES ILMUVAD KUUENDA DALAI-LAAMA ARMASTUSLAULUD

SI-255
30.08.2006

Kuuenda dalai-laama Tsangjang Gjatso (1683–1706) kolmesajandal surma-aastal ilmub tema laulude kogumik "Nukrad armastuslaulud" Linnart Mälli tõlkes. Raamatu esitlused toimuvad teisipäeval, 12. septembril kell 18 Tartu Kirjanduse majas ja neljapäeval, 14. septembril kell 18 Tallinnas Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis. Mõlemale esitlusele on sissepääs prii.

Tsangjang Gjatso kuulub Tiibeti ajaloo saladuslikemate, aga samal ajal ka tuntuimate ja koloriitseimate isiksuste hulka. Ta oli üks dalai-laamadest, aga ta ei olnud munk, küll aga suurepärane luuletaja. Ta pidi kandma vaimulikke kohustusi, aga ta püüdis elada ka ilmalikku elu. Paljud ei sallinud teda ja otsisid teid temast lahti saada, aga rahvas austas teda juba eluajal ja austab tänini. Isegi tema surma aeg ei ole üheselt teada.

"Alles on aga tema luuletused. Need on lihtsad ja pretensioonitud. Meile vahest isegi harjumatud, sest ta ei taha luulega ehitada enesele sammast, mis ulatub kõrgemale kui... sest ta ei taha oma egot maksma panna ega imetle seda kui suurimat maailmaimet... sest ta ei kasuta frivoolseid väljendeid ega ropenda, et oma eripära toonitada... sest ta suhtub lugupidamisega kõigesse elavasse, nii inimestesse, loomadesse, lindudesse, putukatesse kui ka taimedesse, kuigi mõnikord ei oska seletada mõne käitumist ...". iseloomustab luuletajat ja luuletusi Linnart Mäll.

Luulekogu "Nukrad armastuslaulud" sisaldab 66 salmi, millest enamik on nelikvärsid. Need laulud on ilmselt vaid osa Tsangjang Gjatso luulest, sest ta ise oma värsse kirja ei pannud ja need levisid rahva hulgas suuliselt.

Allikas: Eesti Akadeemiline Orientaalselts
Kontakt: eao@ut.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].