Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

13.09.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

KüSIMUSED, MIS PRESIDENDIKANDIDAAT ILVES JäTTIS VASTUSETA

SI-272
13.09.2006

Presidendikandidaat Toomas Hendrik Ilves vastas Postimees online intervjuus usulisi vaateid puudutavale küsimusele, et on ristitud ja leeritatud ning on Halliste luterliku koguduse liige. Kohustuslikku usuõpetust peab Ilves “absoluutselt vajalikuks” ning riigikristlikke talitusi igati asjakohaseks. Maavalla Koda nimetab sellel taustal kõnekaks tõika, et Ilves ei pidanud vajalikuks vastata ühelegi ilmalikku riiki ja hiite kaitset puudutavale küsimusele.

Seevastu vene õigeusku Arnold Rüütli rahvaluule-uurijast emand Ingrid Rüütel kinnitas hiljuti, et peab hiite kaitset väga tähtsaks. “Paraku vähendab seda rõõmu teadmine, et viie aasta jooksul pole Kadriorust hiite kaitseks kostnud pooltki sõna,” nendib Maavalla Koda ning teeb järelduse, et maausulise põlisrahva järglastele kuuluvat ilmalikku maad juhib järgmistel aastatel kas luterlane või vene õigeusklik.

Kimp küsimusi, millele T. H. Ilves ei vastanud:

* Eesti teadaolevatest põlistest hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest on riigi kaitse all viiendik. Neidki ei kaitsta pühapaikadena, sinna lubatakse ehitada suusakeskusi, tuuleparke jms. Igal aastal kaob seetõttu hulk iidseid kultuuriväärtusi jäädavalt. Kuidas hindade olukorda ja kas Te soovite midagi hiite kaitseks ette võtta?

* Kas soovite, et Eesti oleks ilmalik riik, kus inimestele on tagatud usuvabadus ja riik ei eelista ühtegi usku teisele või pooldate senist riigikristluse arendamise poliitikat? Meenutan, et eesti senist usupoliitikat ilmestavad riigipalgalised vaimulikud vanglates, sõjaväes jm, kirikuarhitektuuri eelistamine muudele kultuurimälestistele, kiriklikud tseremooniad riiklikel sündmustel jms.

* Kas presidendiks saades vannute te ustavust peale Eesti riigi ja rahva veel kellelegi?

* Eesti riik on kulutanud märkimisvärselt palju vahendeid kiriku- ja mõisaarhitektuuri hooldamiseks. Samas on jäetud praktiliselt saatuse hooleks üliharuldased looduslikud pühapaigad. Seetõttu hävib igal aastal hindamatuid kultuuriväärtusi. Kas ja mida soovite poliitikuna ja presidendina võtta ette pühapaikade päästmiseks?

* Mind kui seaduseekuulekat EV kodanikku haavab sügavalt, et meie riigijuhid käivad riigi esindajatena tähtpäevadel kirikus ja et pastorid-kaplanid esinevad meie riigi paraadidel. Kas asju ei saaks korraldada nii, et riiklikud üritused oleksid vastuvõetavad kõigile kodanikele, k.a. neile, kes ei kuulu kristliku vähemuse hulka?

* Minu kodu lähedale muinsuskaitsealusele hiiemäele hakatakse ehitama tuuleparki. Muinsuskaitse ja looduskaitse on andnud ehitusele heakskiidu. Ka mujalt Eestist on kuulda palju selliseid juhtumeid. Kas Eesti Vabariigi president peaks Teie arvates võtma sõna ja tegema midagi oma esivanemate pühapaikade kaitseks?

Allikas: Maavalla Koda
Kontakt: koda@maavald.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].