Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

23.11.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

TARTU ÜLIKOOLI SOOVIB NARVA KOLLEDžIKS SURIMASKI

SI-373

Samasugune surimask lammutati Inglismaal kolm kuud pärast selle püstitamist.

Küsitluste põhjal pooldab valdav osa narvalastest, nii põliselanikest kui uusasukatest, samuti linnavalitsus ja volikogu 1944. aastal venelaste poolt purustatud Narva linna taastamist vähemalt niigi palju, et Raekoja platsi silmapistvaim ehitis börsihoone taastatakse vähemalt väljastpoolt esialgsel kujul. Narvas on kodanikuinitsiatiivi korras moodustatud "Börsihoone päästmise algatusrühm", mis oli juba paari kuu eest kogunud 1268 allkirja.

Narvalasi on ajanud tagajalgadele eriti see, et Tartu Ülikooli Narva kolledži arhitektuurikonkursil tunnistati võitjaks projekt "Vihm", mis ei vasta eelnevalt koostatud detailplaneeringu ega muinsuskaitseliste eritingimuste nõuetele ja muudaks võimatuks plaani Narva Raekoja platsi sõjas purustatud stiilse ajaloolise hoonestuse taastamiseks vanal kujul.

Narva muinsussõbrad leiavad ka, et "Vihma" teostamine saab takistuseks Narva ja Jaanilinna ajalooliste kindlustuste kompleksi lülitamisel UNESCO maailmapärandi nimekirja. Niisamuti, nagu Tallinna ja Riia vanalinnu ähvardab UNESCO maailmapärandi nimekirjast väljaarvamine ajaloopärandit mittesäästva ehitustegevuse pärast.

"Vihma" autorid on maininud, et neid inspireeris inglise skulptori Rachel Whitereadi looming ja eriti üks tema teos - HOUSE.

R. Whiteheadi taieseid peetakse morbiidseteks. Sellesama HOUSE eest sai R. Whiteread 1993. aastal kõmuliste taieste näitusel kõige koledama töö esikoha! HOUSE oli nostalgiline mälestusmärk ühele 19. sajandil ehitatud, üle 100 aasta kasutuses olnud ridamajale, ning kujutas endast lammutatud ridamaja üht sektsiooni väljapööratud, betoonist "surimaskivormi". Minevikuvorm sellepärast, et see taies püsis vaid kolm kuud ja siis kõrvaldati elanike protestide tõttu.

"Vihma" autorid tegid uue hoone fassaadi samal viisil, endise börsihoone fassaadi väljapööratud "surimaskivormina".

"Kutsume Eesti Muinsuskaitse Seltsi nimel kõiki muinsussõpru ja muinsussõbralikke organisatsioone tsiviliseeritult protesteerima "Vihma" teostamise vastu, saates protestid Narva linna volikogusse," kutsub üles Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhatuse avaldus seoses Tartu Ülikooli Narva kolledźi projektiga, mida saab tervikuna lugeda http://si.kongress.ee/?a=page&page=42eff598e1514827c8104&subpage=45656f82b9644722cc92e

Allikas: EMS
Kontakt: helle@muinsuskaitse.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].