Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

09.10.2005
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

BOLSHEVISMI VASTU VÕIDELNUTE MÄLESTUSMÄRK AVATAKSE UUESTI LAUPÄEVAL

SI-113
09.10.2005

Mälestusmärgi "Eesti mees teises maailmasõjas" (Lihula ausamba) taasavamine toimub laupäeval, 15. oktoobril algusega kell 12 Lagedi Vabadusvõitluse Muuseumis.

Mälestusmärk pannakse Vabaduse parki, teiste mälestuspuude ja mälestuskivide juurde. Muuseumi juhataja Johannes Tõrsi sõnul on avamisele lubanud kohale tulla mitmed ministrid ja Kaitseväe esindajad. Mängib orkester. Lehvivad lipud. Pakutakse sõdurisuppi.

Eesti iseseisvuse eest sõdinud meeste mälestusmärgi taasavamine on põhjustanud pingeid ning internetis ringleb üheksa allkirjaga teade, et Tartu vabadusvõitlejad (L. Heinla, O. Puusepp, A. Ainelo, E. Olesk, A. Kure, H. Käärik, H. Tüüts, D. Andresen, U. Uiga) oma esindajat avamisele ei saada, kuna samba omanik Ants Teder olevat valitsusele järele andnud. Ringkirjas on ära toodud ka vale kuupäev.

Nõmme raadio juhataja Margus Lepa hinnangul võib kuupäevadega hämamise taga olla poliitiline tellimus. "Tekib küsimus, kas avamine on mõlemal päeval, kumb päev on ametlikum, mis päeval avamine (julgeolekukaalutlustest lähtudes) tegelikult toimub, mis kell see on, kes avab.... Mis siis, kui rahvas tuleb kohale mõlemal päeva väikeste gruppidena - kas ilmub esikülgedel, et "rahval pole sambast sooja ega külma", "vabadusvõitleja kõneles tühjale platsile"?" arutleb Margus Lepa.

Juttu sellest, et Ants Teder lõi vedelaks, võivad rääkida vaid need, kes seda meest isiklikult ei tunne. Ta on vana Narva Pataljoni võitleja, keda keegi ei suuda murda. Aeg ja katsumused on vintsutanud küll 80-aastase mehe füüsist, kuid mitte vaimu.

"Tehtud ettepanek oli asjaolusid arvestades igati mõistlik ja Teder, kellele on omane terve mõistus, nõustus sellega. Ausammas saab endale väärika soliidse asupaiga, mis on igatahes parem kui kuskil salalaos tolmu kogumine. Lõputu irisemise ja kemplemise asemel olgem õnnelikud, et meil olid need mehed, et meil on Ants Teder, Johannes Tõrs ja Lagedi Vabadusvõitluse Muuseum," leiab ajakirja "Kultuur ja Elu" toimetaja Margit-Mariann Koppel.

Varem sammast Lihulasse tagasi panna soovinud Ants Teder langetas otsuse Lageli muuseumi kasuks pärast seda, kui temaga kõneles siseminister Kalle Laanet, kes aasta tagasi viis läbi Läänemaa politseiprefektina samba mahavõtmise Lihulast.

"Ma soovin surra loomulikku surma," muigas Teder Eesti Televisiooni uudistesaates "Aktuaalne Kaamera" oma motiivide kohta. Lihula vallavanem Tiit Madisson arvas samas saates, et Lagedil muutub sammas veel suurema tähelepanu objektiks kui Lihulas, sest nüüd on selle püstitamisele aktiivselt kaasa aidatud Eesti valitsus.

Varem on Tederile kuuluv mälestusmärk seisnud lühikest aega Pärnus, kus selle kõrvaldamine toimus käratult, ning pärast seda Lihulas, kus monument saavutas rahvusvahelise tuntuse.

Valeteadete vaigistamiseks olgu lõpetuseks veelkord üle korratud - ürituse korraldaja Johannes Tõrsi poolt kinnitatud andmetel toimub samba avamine laupäeval kell 12.

Allikas: Johannes Tõrs
Kontakt: evvml@hot.ee; tel 6766197, 56482293
SI portaal http://si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].