Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

11.10.2005
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

SOOMES TÄHISTATAKSE REEDEL TARTU RAHU 85. AASTAPÄEVA

SI-115
11.10.2005

Soome ja Nõukogude Venemaa sõlmisid iseseisva Soome esimese rahulepingu Eestis, selle allakirjutamine toimus Tartus 14. oktoobril 1920. Rahvasteliit kinnitas lepingu samal aastal, seda võib pidada rahvusvahelise avalikkuse poolt Soomele antud sünnitunnistuseks.

Tartu Rahu Selts korraldab laupäeval Tartu rahu 85. aastapäeva auks Helsingis Balderi saalis (Aleksanderikatu 12) algusega kell 13 traditsioonilise peo, kus esinevad seltsi esimees doktor Valto Peiponen, Karjala ööbik Raita Karpo, professor Arto Lahti, dotsent Martti Siirala jt. Tartu rahulepingust kõneleb Mirjami Kondelin. Pakutakse kohvi ning toimub raamatute ja meenete müük. Kõik on soojalt teretulnud.

Üritusel on kavas heaks kiita Soome riigijuhtidele saadetav ettepanek Tartu rahu päeva rahvuslikuks lipupäevaks kuulutamise kohta, milles rõhutatakse, et iseseisva Soome seaduslikud piirid kinnitanud lepingu allakirjutamise päeva 14. oktoobrit tuleb hakata tähistama riikliku tähtpäevana.

"See ettepanek on ajalooline võlg eelmiste sugupõlvede ja isamaa ees. Praegu ei järgi meie riigi piirid Tartu rahulepingut, vaid ründajariigi - Nõukogude Liidu vägivaldset ja seega ebaseaduslikku diktaatlepingut," märgib Tartu Rahu Selts, kutsudes mitte aksepteerima Soome suhtes toimepandavat vägivalda ja ülekohut.

Tartu rahulepingus määrati Soome ja Venemaa vaheline piir, mille järgi kuulusid Soomele ka Petsamo, Salla, Kuusamo, Laadoga Karjala, Karjala Kannas ja Soome lahe saared, mis 1948. aastal tuli sundkorras loovutada Nõukogude Liidule. Viimase õigusjärgne riik Venemaa hoiab neid Soomele kuuluvaid alasid endiselt oma valduses.

Sõjajärgses Soomes ei ole Tartu rahu päeva seni kunagi ametlikult tähistatud ega lippe välja pandud. See on finlandiseerumise ilming - suure naabri hirmus elamise tõttu on soomlased kollektiivselt keelanud endile oma rahvuslikku väärikust ja õigusi.

Allikas: ProKarelia
Kontakt: toimitus@prokarelia.net
SI portaal http://si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].