Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

14.10.2005
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

HOMME TOIMUB IRAAGIS PÕHISEADUSE REFERENDUM

SI-117
14.10.2005

Eesti põhiseaduste-tundja Jüri Adams leiab, et Iraagis referendumile pandud põhiseaduse tekst ei toeta islami erilist rolli riigis, kuid võetakse sellest hoolimata vastu.

"Põhiseaduse rakendumine annaks ilmselt muuhulgas ka võimaluse kõigi Ameerika-vastasete jõudude koostööks ja looks reaalseid võimalusi okupatsioonivägedest kiiremini lahtisaamiseks," leiab Jüri Adams Iraagi põhiseaduse põhjalikus analüüsis, mida saab lugeda aadressilt SI.

Adams oletab, et põhiseadus kiidetakse referendumil heaks, kuigi sunni-araablaste aladel, kus enamus kohalikke poliitilisi organisatsioone tegi üle poole aastat kihutustööd praktiliselt ükskõik millise tulevase põhiseaduse vastu, paljud hääletavad vastu või ei tule hääletama.

Suurim probleem seisab selles, et kuigi islami kohta öeldakse, et see on riigi ametlik usk ja et riigis kehtivad normid ei tohi olla vastuolus islami tunnustatud reeglitega, kuulutatakse sellega vastuolus samal ajal garantiid ka kõigile teistele Iraagis levinud uskudele. Neist esimesena nimetatakse kristlasi, kelle kaks peamist haru on õigeuskliku kiriku liikmed assüürlased ja katoliku kiriku hulka kuuluvad kaldealased. Peale kristlaste nimetatakse põhiseaduse projektis nimeliselt veel jesiide, kes on kurdid kurdide asuala lõunaserval, ning saabilasi-mandalasi, kes elavad maa lõunapiiril.

Ilmselt islamiriigi vastu on sihitud norm (artiklis 19), et kohut peetakse ja õigust mõistetakse ainult kirjutatud seaduste alusel.

Araabia keele kõrval ka kurdi keelele ametliku keele staatust andev põhiseadus vajab heakskiitmiseks, et enamus referendumil osalejatest hääletaks selle poolt ja et kolmes provintsis ei oleks kahte kolmandikku või rohkem vastuhääli.

Allikas: Jüri Adams
Kontakt: si@kongress.ee
Si portaal http://si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].