Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

08.12.2005
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

SOTSIOLOOG HOIATAB PROGRAMMILISES KIRJUTISES TOTALITARISMI TAGASITULEKU EEST

SI-187
08.12.2005

"Tuleks arutada (enne, kui see võimatuks muutub), kas me ikka tõesti tahame totalitaarset re˛iimi tagasi. Keegi võibolla arvab, et ma küsin seda naljaviluks. Ei, küsin täiesti tõsiselt," kirjutab sotsioloog Ülo Vooglaid programmilises artiklis, mida saate tervikuna lugeda aadressil www.si.kongress.ee

Ühiskonna edenemiseks on vaja arvestada ka sotsiaalsete eelduste, tulemuste ja tagajärgedega, kuid Eestis seda ei tehta. Ja seda ei tehta seetõttu, et igaliiki ülemusteks, ka õpetajateks, sh ühiskonna- ja perekonnaõpetajateks saavad sageli inimesed, kes ei tea sotsiaalsest regulatsioonist ja juhtimisest kuigi palju, kes ei kujuta ette, millised (objektiivsed) ühiskonnaseadused siin ilmas valitsevad ja kuidas (milliste seaduspärasustena) need seadused ilmnevad.

Näiteks Riigikogu sotsiaalkomisjonis ja valitsuse sotsiaalministeeriumis kujutatakse ette, et oleks vaja tegelda tööhõive, palkade ja pensionitega, tervishoiu, mitut liiki hoolduse, joomarluse, narkomaania, suitsetamise ja nende abistamisega, varustamise ja kindlustamisega, kes veel või enam ise toime ei tule. Seaduseelnõude, määruste ja korralduste koostamisel ei tehta sotsiaalset ekspertiisi ega prognoosi.

"Kas keegi on näinud Eesti stratifikatsiooniindeksit? Detsiilide teadmisest ei piisa. Vaja on teada ka põhjuseid ja prognoose," märgib Ülo Vooglaid ja SI lisab omalt poolt, et vaevalt paljud ametnikud on kuulnud stratifikatsiooniindeksist.

Vooglaid leiab, et Eesti puhkeb õitsele 5-6 aastaga, kui siin kehtestataks kompetentsuse printsiip ja mingile ametikohale pääsemiseks (seal edasi püsimiseks) tuleb igaühel (avalikult valitud komisjoni ees) tõestada oma üldharidusliku, erialase, kutsealase, ametialase, kaitsealase ning tunnetus- ja loomealase ettevalmistuse (teadmiste, oskuste, kogemuste ja arusaamade) vastavust antud ametikohal edu saavutamiseks ning efektiivseks tegutsemiseks vajalikule.

"Kui ametnikel õnnestub korruptsioonist jagu saada ja hakata raha teenimise asemel teenima oma rahvast, hakkab ka lapsi rohkem sündima. Nii lihtne see ongi. Kodu ja kodumaa muutuvad kiiresti ülimalt kalliks, ilma, et keegi seda peaks seda käskima või programmikohaselt vastavate demagoogiavõtete abil mahitama," loodab Ülo Vooglaid.

Allikas: Ülo Vooglaid
Kontakt: ylo.vooglaid@mail.ee
SI portaal www.si.kongress.ee


Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].