Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

15.12.2005
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

ISAMAALIIT PUHASTAS RIDU RAHVUSLASTEST

SI-196
15.12.2005

Tänane Sakala avaldas artikli "Isamaaliit rookis oma ridu", milles kirjutatakse, et Isamaaliidust heideti vale poliitilise meelsuse tõttu välja kaks inimest ja sooviti jätkata veel mitme inimese kõrvaldamisega, ent koosolek läinud liiga tuliseks.

Artiklist selgub, et Isamaaliidust heideti välja vähesed sellesse erakonda jäänud laulva revolutsiooni ikoonid - Aavo Savitsch ja Valdo Paddar.

Aavo Savitsch kuulus meie lähiajaloo ühte olulisemasse rühmitusse: Võru Sõltumatusse Noortekolonni nr 1. Kolonn alustas sellest, et võttis 1987. aasta sügisel - vahetult pärast esimest Hirvepargi miitingut - ette Vabadussõja sangarite haudade korrastamise. Sama aasta oktoobris tabas Kolonni kommunistlike võimurite sedavõrd suur vastuseis, et rühmituse liidrid, punkarid Ain Saar ja Argo Männimets vahistati. Järgnes linnarahva meeleavaldus, millest võtsid osa tuhanded inimesed, ja punkarite vabastamine. Suvel 1988 raporteeris Kolonn nr 1 iseseisvuslastele, et kommunistid on Võrus surutud põranda alla. Võru oli laulva revolutsiooni aastal Eesti kõige vabam linn.

Valdo Paddar, kes aastail 1984-1988 oli poliitvang, asus pärast vabanemist korraldama sõltumatut teabelevi, üks tema saavutusi oli stendi Sõltumatu Sakala Sein püstitamine suvel 1988. Sel ajal, kui kogu Eesti meedia oli kommunistide jäiga tsensuuri all, rippusid Viljandi kesklinnas asuval Seinal klaasi all kõigile lugemiseks ERSP algatajate dokumendid, Sõltumatu infokeskuse teated ja ajakirja "Heinakuu" artiklid. Ka Viljandi oli üks vabamaid linn toonases Eestis, 1989 valiti Paddar Viljandi volikogu liikmeks.

"Sakala" toob ära Aavo Savitschi ettekujutuse juhtunust: "ERSP-ga Isamaaliitu tulnud ideedest ei ole enam suurt midagi järel. Lahti tahetakse saada kõigist, kes soovivad avatud ja ausat suhtlemist ega ole nõus olema kellegi marionetid."

Savitsch, Paddar ja mõned muud Isamaaliidule sobimatu poliitilise meelsuse esindajad on kunagise Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei jäänukid Isamaaliidus. Isamaaliit tekkis aastal 1995 konservatiivse erakonna Isamaa ja rahvuslaste erakonna ERSP näivalt võrdsel ühinemisel. ERSP, mis oli Eesti Kongressi tuumik ja sai ka 1992. aasta parlamendivalimistel 10 kohta, kadus selle ühinemise tagajärjel poliitiliselt kaardilt. ERSP-d ei ole suutnud ka keegi võrdväärselt asendada, nii et alates 1995. aastast puudub rahvuslaste poliitilisel voolul esindus parlamendi tasemel.

Isamaaliit kasutas seni ERSP rahvuslikku kuvandit oma propagandas, olles nüüd viimaks sellest distantseerunud, sest see tooks ühiskonna vaatevälja tõiga, et erakonna ladvikus tiirlevad kommunistid, erakond ise aga täidab suunatud opositsioonina nn rahvuslikku nišši, mida Eestil hea välismaale eksponeerida vaadete mitmekesisusest.

Kurioosseim selle loo juures on tõik, et Isamaaliidu Viljandi osakonna juht Tarmo Loodus, kes heitis rahvuslased erakonnast välja, oli ise sel ajal, kui nood Eesti iseseisvuse eest võitlesid, varjamatu kommunist ning ka kandideeris 1990. aastal Eesti Kongressi saadikuks kommunistide nimekirjas.

Valdo Paddari väitel jäi Tarmo Loodus varjamatuks kommunistiks veel ka siis, kui teised tulevased Isamaaliidu juhid, nagu Sildmäe, Nutt ja Altosaar, ammugi punaerakonnast välja astusid, ning jõudis enne Isamaaliitu astumist läbi käia ka nn ööparteist, kuhu tuntumatest eestlastest kuulusid Lembit Annus ja Arnold Sai.

"Rahvuslike jõudude killustatus on viinud selleni, et endised kommunistid on kõikjal võimu üle võtnud. Rahvuslased on surutud kõikides erakondades opositsiooni," iseloomustab Aavo Savitsch olukorda väljaspool ajalehte "Sakala" ning kutsub rahvuslikke jõudusid koonduma, et koos võidelda iseseisvuse ning kodanikeõiguste taastamise eest.

Allikas: Valdo Paddar, Aavo Savitsch
Kontakt: vpaddar@hotmail.com; vsk1@hot.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].