Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

16.02.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

VABADUSVÕITLEJAID RIPUTATAKSE GARNEERINGUKS PUNASELE LAUALE

SI-48
16.02.2006

Väärikamad ja teenekamad inimesed loobuvad neile Eesti Vabariigi aastapäeva puhul määratud riiklikust autasust või kirjutavad jagamisfarsi vastu kibedaid kirju.

Esimene loobuja oli Enn Tarto, ent rahulolematud on ka Lagle Parek, Arvo Pesti, Mati Kiirend, Kalju Mätik, Endel Ratas ja veel mitmed vabadusvõitlejad, kellele kunagine Eesti NSV juhtkommunist ja praegune Eesti riigi president Anold Rüütel kavatseb anda ordeni põhjendusega "iseseisvuse taastaja ja Eesti riigi kindlustaja".

Kardioru lossi ordenijagamine tõstatab küsimuse - kas Eesti Vabariik on või ei ole taastatud. Kui on taastatud, ei tohi kommunistid olla juhtkohtadel, veel vähem saada medaleid.

"Nimekirjas on palju neid, kes 15 aastat tagasi seisivad Eesti Vabariigi eest kindlameelselt barrikaadidel ning kahtlemata väärivad antavat teenetemärki. Kummatigi saavad nad nüüd aga uuesti kokku nendega, kes tookord teisel pool barrikaade neile mornilt vastu põrnitsesid, kuna olid hääbuva okupatsioonivõimu tingimustes sunnitud küüned sisse tõmbama ning vaid manitsesid loobuma vastupanust," leiab ordenikandidaat, endine vabadusvõitleja Mati Kiirend, kelle pikemat artiklit "President jagab karda tapva headusega" saab lugeda aadressilt www.si.ongress.ee.

Tõenäolisem on, et 1991. aastal Eesti Vabariik küll taastati, kuid hiljem on toimunud kontrevolutsioon. Poliitkoolides õpitu ei kao: rüütlid-ansipid-reiljanid rakendasid Lenini õpetust peegelpildis ning hakkasid selleks rahvavaenlaseks, kes ei maga, imbusid kõigisse strateegilistesse valdkondadesse ja viisid Eestis läbi veretu riigipöörde. Seega tuleks küsida, kas taastatud Eesti riigis olnuks seaduslikult võimalik teha kontrevolutsiooni, nagu see meie silme all on toimunud.

Kuid on ka võimalus, et Eesti Vabariiki ei ole üldse taastatud, vaid 1991. aastal toimus kommunistliku Eesti NSV iseseisvumine. Sellisel juhul on ordenite jagamine kommunistide hordidele täiesti õigustatud. Punasel peol on sobivaks garneeringuks ka vabadusvõitlejad ja vabariigi-taastajad - oma panuse on andnud nemadki.

Ilma vabadusvõitlejateta poleks ju punastel riiki ja võimalust jagada praegu kolleegidele iseseisvalt medaleid. Nii et kõik oleks justkui korras. Ent mida tähendab sel juhul formuleering "taastaja" nende kohta, kes olid kommunistide vastas barrikaadidel?

Allikas: Mati Kiirend; Sõltumatu Infokeskus
Kontakt: mati.kiirend@neti.ee


Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].