Tietoa kirjoittajasta


SI-Uudislist

SI-Uudislist


Vironkielinen SI-Uutiset

E-mail

  Lisää artikkeleita kirjoittajalta

  Artikkeli-arkisto


Copyright 1999-2018 © Pro Karelia ry. Artikkelien ja kuvien lainaaminen sallittua, lähde mainittava.

  Pro Karelian email-rekisterit

01.03.2006
SI-Uudislist

Tämä artikkeli liittyy alla lueteltuun/lueteltuihin artikkeliryhmiin.
Klikkaamalla artikkeliryhmää näet, mitä muita artikkeleita ryhmään kuuluu.


[02] Karjalan palautus

KAITSEMINISTER LIGI NIMETAS EESTI KULTUURISÜMBOLIT KURITEGELIKUKS

SI-56
01.03.2006

Haakrist võib tähistada mitmesuguseid asju, näiteks päikest, aega, nelja ilmakaart, elu ringkäiku. Meie esivanemad on kandnud seda ajastaega õnne-, kaitse- ja nõiamärgina riietusesemetele, ehetele, hoonetele ja majapidamisriistadele.

“On äärmiselt kahetsusväärne, kui Eesti riigi esindaja kuulutab mõne neist esivanemate pühadest märkidest ilma üldrahvaliku aruteluta ebasoovitavaks,” Eesti omausuliste ühendus leiab Maavalla Koda vastuseks kaitseminister Jürgen Ligi avaldusele, millega ta solvas Eesti põliskultuuri au sees pidavaid inimesi.

“Pole vahet, kas pöörata haakristi või sirpi ja vasarat ühte või teistpidi, nad jäävad kuritegelike ideoloogiate ja režiimide sümboliteks. Tänapäeval ja meie kultuuris tajutakse neid väga üheste märkidena,” kuulutas Ligi pärast Eesti Vabariigi aastapäevaparaadi ja teatas, et nõuab kaitseväe juhatajalt aru, miks kandis kaitseliitlane paraadil haakristikujulist kõrvarõngast.

Maavalla Koda peab Eesti ministri seisukohta kahetsusväärseks. Eesti põliselanike kultuur, usund ja märgikeel ulatuvad aastatuhandete taha ega saa seetõttu alluda päevapoliitilistele eelistustele. Meie rahvusliku haakristi ning kommunistliku sirbi ja vasara võrdsustamine on solvav pärimuskultuurist hoolivatele inimestele ja meie esivanemate mälestusele.

Koda rõhutab, et kuigi kommunistid ja fašistid hävitasid 20. sajandi okupatsioonides taarausuliste ühendused, ei pane võõraste kuritööd meid ometi lahti ütlema oma põlistest märkidest, niisamuti kui me ei ütle lahti maast, mida on rüvetanud vallutajad.

Maavalla Koda meenutab kaitseminister Ligile ja teistele riigiteenistujatele, et Eesti põhiseaduse eessõnas on kinnitatud, et Eesti riigi kõige tähtsam eesmärk on eesti rahva ja kultuuri kestmine üle aegade. See tähendab muuhulgas, et võimukandjad peavad kandma hoolt, et eestlased saaksid oma esivanemate pühi märke kanda ja kasutada oma kodumaal uhkusega ja vabalt.

Allikas: Maavalla Koda
Kontakt: koda@maavald.ee
SI portaal www.si.kongress.ee

Artikkelien kommentointi on toistaiseksi lopetettu.
Kommentin tai mielipiteen voi lähettää suoraan Pro Karelia -verkkolehden toimitukselle: toimitus@prokarelia.net^  Takaisin ylös      Lisää artikkeleita kirjoittajalta      Artikkeli-arkisto 
Tutustu kirjaan ja tilaa se Karelia Klubi Kaupasta, sähköpostitse tai 05 541 6450, hinta 19:50 euroa.

NS. SOTASYYLLISYYS

Koko Suomen kartta vuodesta 1920
Siirry Kansalaisvetoomuksen internet-sivuille. Vetoomus ei ole jäsenlomake.SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Candomino laulaa karjalaisia lauluja [mp3-file].SIIRRY KARELIA KLUBI KAUPPAAN

Karjala. Sanat ja sävel: Olli Nykänen [4.13 MB mp3-file].